​​​​​​​​​​​​​​

Nasza szkoła realizuje projekt „Laboratoria Przyszłości”.

Jest to program edukacyjny finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem programu rządowego jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Laboratoria Przyszłości koncentrują się na umiejętnościach matematycznych, naukach przyrodniczych, technologii i inżynierii, co wpłynie na wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny w naszym kraju. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt:

• drukarka 3D,
            • zestaw gogli VR 3D,
            • mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami,
            • aparat fotograficzny z akcesoriami (oświetlenie do realizacji nagrań, gimbal, mikroport do łączności bezprzewodowej, mikrofon kierunkowy,
            • stacja lutownicza z gorącym powietrzem,
            • dofinansowanie nowej pracowni językowej.

Uczniowie klas VI ab na lekcjach powtórzeniowych z biologii korzystali z okularów Class VR.Celem zajęć było utrwalenie wiadomości o zwierzętach bezkręgowych, Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości oglądali przedstawicieli różnych grup zwierząt, utrwalając ich cechy budowy i nazwy gatunkowe. Zajęcia dostarczyły uczniom dużo emocji i niezapomnianych wrażeń.

Pracownia językowa zakupiona a ramach programu Laboratoria Przyszłości jest wykorzystywana na każdych zajęciach języka obcego. Uczniowie słuchają nagrań do podręcznika i oglądają materiały wideo. Słuchawki z mikrofonami pozwalają też odgrywać scenki z podziałem na role.

Uczniowie naszej szkoły uczyli się wykorzystywać nowy aparat fotograficzny i różne akcesoria oświetleniowe. Wykonywali zdjęcia starając się jak najlepiej wykorzystać możliwości sprzętu fotograficznego oraz dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia.

Program LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI wzbogacił zasoby naszych pomocy dydaktycznych również o drukarkę 3D. Nasi uczniowie mogą zapoznać się z nowoczesnymi technologiami wykonując różne wydruki w trzech wymiarach.

Z PROGRAMU LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI zakupiono sprzęt elektroniczny (słuchawki,🎧 mikrofony, komputer 💻 itp.) natomiast z budżetu szkoły zakupiono meble: biurka 🪑i krzesła. Tak powstała nowoczesna pracownia do języka angielskiego.

Uczniowie klas VIII wykonywali na lekcji fizyki modele schematów elektrycznych z wykorzystaniem specjalnych zestawów z elektroniki.

Z pracowni językowej zakupionej z programu "Laboratoria Przyszłości" korzystają także uczniowie klas I-III. Dzieci chętnie słuchają i śpiewają piosenki po angielsku,  mając wrażenie że są w prawdziwym studiu nagrań!

Nasza szkoła w ramach ministerialnego programu "Laboratoria przyszłości" posiada m.in. drukarkę 3d. Dzisiaj, 31 maja, klasy 4-6 miały spotkania związane z tym przedsięwzięciem. Uczniowie mogli dowiedzieć, jaka jest historia drukarki 3d, na czym polega jej praca i w jakich dziedzinach można ją wykorzystać. Z zainteresowaniem oglądali niezwykle rzeczy, które zostały wydrukowane. Drugi moduł dotyczył sztucznej inteligencji.

Spotkania były interesujące, przekazywały wiedzę w przystępny sposób.