• Patron

Uroczystość nadania imienia naszej szkole

Dzień 15 maja 2009 roku pozostanie nam długo w pamięci. To właśnie wtedy naszej szkole nadano imię Kardynała Ignacego Jeża.
          Rano o godzinie 9 rozpoczęła się, w kościele parafialnym, uroczysta msza święta pod przewodnictwem JE ks. bpa Edwarda Dajczaka. W kościele zgromadzili się zaproszeni goście, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie.

Podczas mszy św. Biskup Edward poświęcił sztandar. Uczniowie gimnazjum w ramach podziękowań za wizytę jego ekscelencji ofiarowali: słownik języka polskiego, kalkulator, zeszyt, serce, chleb z solą oraz winogrona. Pani Helena Stapurewicz zadbała o przygotowanie młodzieży do czytań podczas mszy.

Po mszy wszyscy udali się na salę gimnastyczną. Tam odbył się przepiękny montaż słowno-muzyczny, autorstwa pań: Lidii Łokietek- Skóry i Anny Pólkowskiej oraz pana Artura Ardziejewskiego. Młodzież do pocztu sztandarowego została przygotowana przez panią Annę Stukan i pana Tomasza Tatysa.

Na wezwanie przewodniczącej samorządu szkolnego Kornelii Brodzik, cała szkoła zaśpiewała hymn. Następnie Pani dyrektor Jolanta Zbieg powitała serdecznie wszystkich, którzy zgromadzili się licznie na sali gimnastycznej. Wśród gości z naszego region byli między innymi starosta powiatu świdwińskiego Mirosław Majka oraz wójt gminy Brzeżno Mieczysław Szeredy.

Występ rozpoczęła muzyka, która sprawiła, że wszyscy obecni skupili uwagę na stojącej młodzieży. Nie było rozmów, szeptów, tylko cisza wypełniona melodią. Po chwili na scenę zaczęli wychodzić Paweł Wierucki, Paweł Owczarczyk, Daria Puzia, Ewa Kossakowska, Piotr Sarzyński, Żaneta Szygenda, Kamil Dołhy, Roksana Pytlik, Patrycja Sobala oraz Klaudia Rajecka. Uczniowie recytowali swoje wiersze o Kardynale Jeżu. Piosenki śpiewane przez chór, jak również te śpiewane przez Pawła, Żanetę i Klaudię dodały uroku całej inscenizacji.

Pod koniec występu Kamil wyjaśnił wszystkim, co oznacza sentencja "Veni ignem mittere" - przyszedłem rzucić ogień. Następnie zapalił swoją świecę i przekazał ogień swoim kolegom i koleżankom oraz wybranym osobom z publiczności.

Biskup Edward Dajczak, Pani Dyrektor Jolanta Zbieg udali się do gabloty z tablicą pamiątkową Kardynała Jeża. Tam nastąpiło poświęcenie. Gdy powrócili nastąpiło przekazanie sztandaru i ślubowanie pocztu. Gdy Alicja, Roksana i Damian maszerowali ze sztandarem dookoła sali gimnastycznej, każdy uczeń poczuł jak napawa go duma i podziw. Warto było przyjść do szkoły i zobaczyć to na własne oczy.

Dziewczęta z klasy Ib wyrecytowały jeszcze swoje wiersze po czym zabrał głos biskup. Wspomniał o swojej przyjaźni z kardynałem i utwierdził nas w przekonaniu, że bardzo dobrze zrobiliśmy, wybierając takiego patrona dla naszej szkoły. Wypowiedział bardzo wiele słów na jego temat, jak i goście, którzy tego dnia przemawiali. Niektórzy przy okazji obdarowali nas pięknymi prezentami. Świetlica szkolna otrzymała przeróżne gry planszowe od starostwa świdwińskiego. Ola Kossakowska dostała maskotkę - malutkiego jeżyka, którym ma się dzielić z innymi dziećmi.

KALENDARIUM ŻYCIA  KARDYNAŁA