• #dlakażdegodziecka

20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. W tym roku przypada 30 rocznica uchwalenia Konwencji.

W tym szczególnym dniu Dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Również w naszej szkole podjęte zostały takie działania, które miały na celu przybliżenie tematu. Wykonana została gazetka z okazji 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

20 listopada zorganizowany został dzień na niebiesko.W tym dniu wszyscy uczniowie ubrani byli na niebiesko –w kolorze UNICEF. Dzień ten był inny niż wszystkie, gdyż uczniowie zwolnieni byli z odpytywania i pisania kartkówek.

Uczniowie klasy 7a wykonali plakaty ilustrujące wybrane prawa dziecka. Na jednej z lekcji wychowawczych koordynator projektu w szkole przeprowadziła zajęcia mające na celu :

- uświadomienie uczniom, że wszystkim dzieciom na świecie przysługują takie same prawa

- zapoznanie ich z zapisami Konwencji o prawach dziecka

- zwrócenie uwagi na dzieciństwo jako jeden z najważniejszych etapów rozwoju człowieka

- uczczenie 30 rocznicy uchwalenia Konwencji

Oprócz tego siódmoklasiści napisali niektóre prawa dziecka po angielsku doskonaląc tym samym swoje umiejętności językowe.

29 listopada odbył się turniej wiedzowy z wykorzystaniem 3 quizów Kahoot o prawach dziecka przygotowanych przez UNICEF. Udział w quizach wzięli uczniowie klas 7a i 8b. Każdy z nich udzielał odpowiedzi przez internetz wykorzystaniem smartfonów.

Ekspertami w zakresie wiedzy o prawach dziecka okazały się dziewczęta:

Łucja Maduń i Kamila Brodzik, które zdobyły najwięcej punktów.

W sumie udział w quizach wzięło 10 uczniów naszej szkoły.