• Discover Australia with Igor

14 maja uczeń klasy III a gimnazjum Igor Mikołajski poprowadził lekcje angielskiego dla swoich kolegów z klasy oraz dla młodszych uczniów z klasy 4 i 6 szkoły podstawowej. Lekcje te miały charakter kulturoznawczy i poświęcone były kulturze australijskiej ze względu na to, iż Australia jest jednym z krajów anglojęzycznych. Igor przygotował prezentację multimedialną, przedstawiającą najważniejsze aspekty kulturowe, historyczne, geograficzne, przyrodnicze i wiele innych. Oprócz tego przyniósł ze sobą rekwizyty pochodzące prosto z Australii takie jak didgeridoo – najstarszy instrument wykonany z eukaliptusa, bumerang, maska aborygenów, kij deszczowy – zaklinacz deszczu, wszystkie zdobione techniką kropka w kropkę – sztuka aborygeńska.

Każdy z uczniów mógł obejrzeć z bliska i dotknąć tych niezwykłych przedmiotów pochodzących z odległej Australii.

Ciekawostki:

1. The Land Down Under - Australia zwana "Krainą do góry nogami"; leży na półkuli południowej co oznacza, że pory roku są odwrotne do tych w Europie

2. Kangaroo - w Australii mieszka więcej kangurów niż ludzi, to narodowy symbol Australii

3. Terra australis incognita” - to łacińskie określenie od którego wywodzi się nazwa Australia. Oznacza ono – nieznany kraj południowy.

4. James Cook discovered Australia in 1770

5. Aborigines ( Aborygeni )– to rdzenni mieszkańcy Australii

6. Góra Kościuszki to najwyższy szczyt Australii został odkryty przez Polaka, Edmunda Strzeleckiego, który nadał mu nazwę “Góra Kościuszki”. Większość Australijczyków o tym nie wie, bo znają tę górę pod uproszczoną nazwą brzmiącą “Kozijosko Mt”.

7. Jest tu miasto podziemnych domów - na środku australijskiej pustyni odnaleziono najdroższe kamienie świata, opale, ale było tu zbyt gorąco, żeby normalnie żyć. Ludzie zaczęli więc budować domy pod ziemią, gdzie jest dużo chłodniej. Dziś robią to dalej, bo jest to tańsze niż klimatyzacja.

8. Edmund Strzelecki – Polak, który odkrył złoto w Australii, ten sam, który odkrył Górę Kościuszki

9. Platypus – dziobak, uroczy wybryk natury z jadowitym kolcem

10. Dingo Fence – najdłuższy płot na świecie, który ma ponad 5000 km i został zbudowany, żeby chronić hodowle owiec przed tymi dzikimi psami. Jest codziennie odnawiany i ciągnie się przez pół Australii.