• Sprawozdanie z działań realizowanych w Publicznej Szkole Podstawowej im.Kard. Ignacego Jeża w Brzeżnie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 2017 roku

        •  

          W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeżnie otrzymała w roku 2017 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 919 woluminów o wartości 15 000 zł. W oparciu o „Wybory książek” przeprowadzone wśród rodziców, uczniów i nauczycieli powstała lista książek do zakupu. Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzone zostały konsultacje z kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej przede wszystkim pod kątem wyposażenia biblioteki w lektury szkolne, nowości wydawnicze, a także zainteresowań czytelników. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowią 53,86 % zakupionych książek, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze. Jest wśród nich: „Dzienniczek Cwaniaczka”, seriaMagiczne Drzewo”, „Mikołajek”, Nela mała podróżniczka”, „13-piętrowy domek na drzewie”- seria, „Zaopiekuj się mną”- seria, „Zwiadowcy”- seria, „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”- seria, „Wojownicy” – seria oraz seria książek o znanych sportowcach- np.„Pazdan, chłopak który gra całym sercem”. Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobligowani do realizacji działań promujących czytelnictwo. Już w marcu odbył się „Wiosenny Turniej Bajkowy”, w którym uczestniczyli uczniowie klas 0-III szkoły podstawowej. Z okazji Święta Książki dla Dzieci( które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia) uczniowie klas I i II gimnazjum czytali baśnie Andersena młodszym kolegom z klas I-IIISP. 1 czerwca o godz. 10.00, 190 uczniów naszej szkoły zebrało się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Również w czerwcu wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną zorganizowane zostały spotkania czytelnicze, w czasie których zaproszeni goście czytali fragmenty wybranych książek – były to obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W październiku odbyło się spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel, w którym uczestniczyli uczniowie klas II-III gimnazjum- spotkanie zorganizowane wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Brzeżnie. Podczas listopadowych spotkań z rodzicami wygłoszono prelekcję na temat korzyści wypływających z czytania dzieciom i młodzieży, a rodzice zwiedzili bibliotekę i zapoznali się jej zbiorami i nowościami czytelniczymi.

          Chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursach czytelniczych: „101 powodów, dla których warto czytać książki” i „Konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce”. Przygotowane zostały wystawki prac konkursowych oraz wystawka książek popularnonaukowych z okazji Światowego Dnia Zwierząt.

          Prowadzono zajęcia z edukacji czytelniczej, na których promowano zakupioną literaturę i zachęcano do korzystania z biblioteki szkolnej. Od września w szkolnej bibliotece odbywa się głośne czytanie książek pod nazwą „Poranek z książką” - spotkania czytelnicze dla najmłodszych.

          Na bieżąco eksponowane były nowości czytelnicze zakupione w ramach programu, wystawki w czytelni biblioteki oglądano indywidualnie i zbiorowo w czasie lekcji, a informacje o nowych nabytkach ukazywały się także w szkolnej gazetce „Brzeżniak” i na stronie internetowej szkoły.

          Z pewnością realizacja Programu przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Zauważalny jest wzrost wypożyczeń oraz odwiedzin w bibliotece szkolnej. Mierzalnym wskaźnikiem jest natomiast wzbogacenie księgozbioru nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników.

           

          Koordynator programu: nauczyciel bibliotekarz Danuta Ardziejewska