Dnia 22 października 2024 roku uczniowie klas 7a oraz 8a i 8b uczestniczyli w warsztatach dotyczących zjawiska kryzysu psychologicznego, zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Szczecinie. Warsztaty poprowadziły panie psycholożki, które w przystępny sposób opowiedziały uczniom o kryzysie psychologicznym, jego przyczynach i skutkach, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, z jakimi mogą spotkać się młodzi ludzie. Podczas zajęć uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusjach i ćwiczeniach. Na zakończenie warsztatów otrzymali rysunek sylwetki człowieka, dla którego mieli wymyślić przykładową sytuację kryzysową oraz opowiedzieć o sposobach radzenia sobie z takim doświadczeniem. Część uczniów przedstawiła sytuację kryzysu wywołanego wyśmiewaniem i brakiem akceptacji w grupie rówieśniczej. Warsztaty miały na celu przybliżenie młodzieży problemów, z jakimi mogą się zmagać ich rówieśnicy, oraz przekazanie im praktycznych wskazówek, jak postępować w obliczu różnych kryzysów. Duży nacisk położono również na rozwijanie empatii, zrozumienia oraz na potrzebę wzajemnego wsparcia w sytuacjach trudnych.
Zjawiska kryzysu psychologicznego – warsztaty dla uczniów klas VII-VIII
Rajdy PTTK IX-X 2024
W nowym roku szkolnym rozpoczęliśmy kolejny rok turystyczny. Zgodnie z wieloletnią tradycją na początku odbyły się 2 rajdy.
We wrześniu zorganizowano rajd Złoty Liść Jesieni z metą w Wilczkowie. Z naszej szkoły uczestnikami było kilkanaście osób pod opieką J. Parnak. T. Tatysa i A. Janasa. Wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki, słodycze i kiełbaski z napojami. Odbyły się także gry i zabawy i konkursy wiedzowe. Dziękujemy mieszkańcom miejscowości za pomoc w organizacji imprezy.
Drugą imprezą był kolejny rajd – Świdwińska Gra Miejska. Wzięły w nim udział szkolne koła naszego Oddziału PTTK. Zapoznaliśmy się z historią miasta odwiedzając poszczególne punkty trasy rajdowej. Nasza grupa była podzielona na 2 zespoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki oraz ciepły poczęstunek. Opiekunami naszymi byli J. Parnak i A. Janas.
4
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH #OKRESNOSTRES
Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeżnie zgłosiła się do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym #OkresNoStres. Program został przygotowany w oparciu o podstawę programową dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych i z myślą o wsparciu uczennic w stawieniu czoła wyzwaniu, jakim dla wielu z nich są pierwsze menstruacje – zwłaszcza te, które zaskoczą je w szkole.
https://www.okresnostres.edu.pl/
W ramach realizacji programu szkoła otrzymała środki higieniczne.
Koordynator programu: pielęgniarka szkolna – Ewa Lipińska
Do teatru i kina
W październiku dla klas 4-8 zorganizowane zostały trzy wyjazdy na spektakle i do kina. Uczniowie obejrzeli w ŚOK "Opowieści z Narnii" oraz "Różnorodność kultur Europy". Do kina z kolei pojechali do Drawska Pomorskiego, tam mogli poznać postać niezwykłego człowieka, jakim był Leonardo da Vinci w wersji animowanej. Każdy z tych wyjazdów miał charakter dydaktyczny.
Wspomnienie o Janie Pawle II
20 października w kościele parafialnym w Brzeżnie uczniowie klas 7-8 przedstawili „Wspomnienie o Janie Pawle II”. Po raz pierwszy taki montaż został przygotowany 19 lat temu, tuż po śmierci papieża. W tym roku motywem przewodnim były słowa JPII na temat wojny i pokoju.
46. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża
16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. 264. papież w historii Kościoła przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat przeszedł do historii jako szczególny. Papież Polak był pierwszym od 455 lat, który objął Watykan i jednocześnie nie pochodził z Włoch. W chwili wyboru Karola Wojtyły na papieża nasz rodak miał 58 lat, a najwyższą rolę w kościele katolickim pełnił przez kolejne 27 lat. W tym czasie odwiedził każdy kontynent i pielgrzymował do 129 krajów, w tym aż 9-krotnie do Polski.
Panie Helena Stapurewicz i Małgorzata Paruch-Kacprzak przygotowały tematyczną wystawkę.
(zps)
6
Dzień Edukacji Narodowej
11 października w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeżnie zgromadzili się uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście, by uczcić święto wszystkich pracowników oświaty. Taki dzień jest bardzo potrzebny, by zwrócić uwagę na to, że każda osoba pracująca w szkole ma ważną rolę do wykonania, że to nie tylko lekcje, ale mnóstwo innych działań. Głównym punktem programu było wręczenie Złotych Jeżyków. Nagrody w 15 kategoriach, m.in. Debiut Roku, Wojowniczka Roku, Złoty Stoper, Przyjaciel Emocji, otrzymało 17 osób. Galę urozmaiciły występy artystyczne. Wieloletnią tradycją towarzyszącą obchodom DEN są nagrody Wójta Gminy Brzeżno. W tym roku otrzymały je panie: Marzenna Janas, Monika Dowejko, Danuta Ardziejewska, Helena Stapurewicz, Jolanta Parnak oraz Anna Stukan. Zostały docenione za wzorowa pracę oraz zaangażowanie i włożone serce w podejmowane przez siebie działania. DEN to także czas doceniania tego, że ktoś poświęcił większość swojego życia pracy. Swoje jubileusze obchodzili: pan Jarosław Mikołajczyk, pan Andrzej Janas - 40 lat, a pan Artur Ardziejewski- 35- lecie. Wszyscy zgromadzeni otrzymali sympatyczne upominki od SU.
(zps)
18
Dzień Gier Planszowych
Tym razem do biblioteki zakupiono nie książki, a kilka gier i puzzle. Biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji „Zrób sobie przerwę na planszówkę” i 10 października zaprosiła wszystkich chętnych do spędzenia przerwy w bibliotece, aby zagrać lub ułożyć puzzle J Zakupione gry na stałe zagoszczą w ofercie biblioteki do wykorzystania w czytelni.
Zapraszamy!
1
ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA 2024
"Teraz już ślubować z honorem możemy, jak być dobrym uczniem doskonale wiemy...”
24 pierwszoklasistów Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeżnie zostało pełnoprawnymi uczniami. W dniu 4 października 2024r.złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia przez dyrektor szkoły, panią Marzennę Janas. Wcześniej pierwszaki zaprezentowały swoje umiejętności śpiewając, recytując i tańcząc. Zgromadzeni na uroczystości uczniowie, nauczyciele, licznie przybyli rodzice i zaproszeni goście gromkimi brawami nagrodzili występujących. Dzieci otrzymały słodkie upominki.
(zps)
22
„CZYTAMY Z SERCEM” –IV EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI CZYTELNICZEJ
Biblioteka szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeżnie kolejny raz dołączyła do ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Czytamy z sercem"
, która była przeprowadzona w dniach 29.09. – 5.10.2024r. Tegoroczna akcja była realizowana poprzez:
-głośne czytanie fragmentów wybranych książek w klasach od 4 do 8;
-projekcję filmiku: „Jak działa serce?”, o niezwykłej pompie w ciele człowieka;
-projekcję bajki – „Bajka o Kotku i Misiu. Czytamy z Sercem.” - o dwóch niesamowitych przyjaciołach, którzy razem odkrywają tajemnice zdrowego serca;
-gazetkę promującą akcję, zawierającą wskazówki i porady, jak dbać o serce;
- poszukiwanie frazeologizmów podczas lekcji j.polskiego w klasach 4a, 6a oraz 8b ( młodsi uczniowie przygotowali plakaty, a ósmoklasiści poszukiwali bohaterów literackich, którzy, np. złamali komuś serce, mieli złote serce, potrafili być przyjacielem od serca).
Akcja była przeprowadzona w klasach 0-8. Udział w akcji dał dzieciom możliwość poznania różnych ciekawostek o sercu, udzielił wielu cennych porad oraz zachęcił do czytania interesujących książek.
D.Ardziejewska
13
Dzień Chłopaka
Koledzy mili, byście grzeczni byli... Takie i inne życzenia oraz zabawne hasła skierowane były do chłopców z okazji ich święta, czyli Dnia Chłopaka, obchodzonego w dniu 30 września. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego poczęstowały każdego chłopca pyszną czekoladką, a oni sami mieli okazję zrobić zdjęcie w specjalnie przygotowanej ramce. W wielu klasach koleżanki przygotowały dla nich miłe niespodzianki, co na pewno uczyniło ten dzień godnym zapamiętania.
4
Apele wychowawcze
Minął miesiąc nauki i nadszedł czas pierwszych podsumowań. W poniedziałek, 30 września, odbyły się apele wychowawcze: pierwszy dla klas I-III o godz. 8.00, drugi o godz.9.00 dla klas IV-VIII. W trakcie spotkań przypomniane zostały m.in. zasady bezpiecznego zachowania w szkole, podczas oczekiwania na odjazdy do domów, przypomniano podstawowe zasady higieny uczniów, zachęcono do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły. Podczas apelu dla klas IV-VIII najważniejszym punktem było wręczenie certyfikatów przyznających stypendia naukowe. Aż 22 uczennic i uczniów przekroczyło średnią 4,75, za to należy im się wielkie uznanie. Pani dyrektor przekazała także nagrody dla osób wyróżnionych w konkursie plastycznym "Moja mleczna kraina", który został zorganizowany przez Kuratorium Zachodniopomorskie. Plecaki trafiły do Mai Kopeć, Gai Pietras oraz Oliwii Borsy. Zaprezentowano także nowy skład Samorządu Uczniowskiego. A na koniec na chłopców czekała miła. Z okazji Dnia Chłopaka każdy otrzymał słodki upominek.
3
Archiwum Aktualności