• Dzień Europejski

• Po kilku latach przerwy spowodowanej siłami wyższymi impreza ta wróciła do szkoły. Każda klasa przygotowała stoisko, które pozwalało poznać konkretne państwo, ciekawostki o nim, podstawowe zwroty, ciekawe miejsca, a także potrawy. Zwyciężyła klasa 6b, która prezentowała Włochy, barwnie i niestereotypowo pokazane.

Reprezentanci mierzyli się także w quizie o Unii Europejskiej, tu wygrała klasa 8a. Wiele emocji wywołały występy Eurowizji. Bezkonkurencyjna okazała się Iza klasy Va, która po francusku zaśpiewała piosenkę Indili-. Publiczność porwali chłopcy z klasy 6a- Modo, oraz Tomek. 8b, który wczul się w bycie Demisem Rusoussem. Prezentacji strojów bezkonkurencyjna była klasa 6a, gdzie niemal wszyscy mieli stroje bawarskie. Nie mogło też zabraknąć tańców narodowych. Komisji najbardziej podobał się taniec irlandzki klasy 7a.

Czas podczas imprezy błysnął błyskawicznie, a przygotowane potrawy zniknęły w mgnieniu oka. Czasu na nudę nie było.

• Dzień Patrona

• „Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje, drudzy dmą jak wichry i zostają po nich serca złamane, jak drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba, by wszystko mogło na czas kwitnąć i owocować i to właśnie po tych zostaje piękno naszego świata”

Tymi słowami 15 maja 2023 roku, uczniowie klasy 6b, rozpoczęli apel z okazji święta szkoły.  Dzień Patrona Kardynała Nominata Ignacego Jeża, obchodzimy corocznie, w dniu nadania imienia naszej szkole.

W czasie apelu uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny oraz obejrzeli krótkie filmiki, przypominające najważniejsze wydarzenia z życia Kardynała nominata. Na koniec Pani Dyrektor Marzena Janas wraz z przedstawicielami społeczności uczniowskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu upamiętniającym naszego patrona.

Jesteśmy dumni, że naszej pracy patronuje Kardynał nominat Ignacy Jeż. Uczymy się od niego odpowiedzialności wobec siebie, drugiego człowieka i naszej Ojczyzny. Chcemy być godnymi uczniami naszego patrona.

• Trzecia edycja Międzyszkolnego Konkursu Słownikowego j. angielskiego „VocabMaster”

• 10 maja odbył się słownikowy konkurs j. angielskiego VocabMaster, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Świdwinie. Adresatami konkursu byli uczniowie kl. 5-6. Głównym celem konkursu było sprawdzenie umiejętności posługiwania się słownikiem w języku obcym, który jest nieodłącznym narzędziem w edukacji językowej. Do konkursu przystąpiło w sumie pięć drużyn 2-osobowych reprezentujące szkoły podstawowe w Świdwinie i Brzeżnie. Naszą szkołę reprezentowali Szybisty M. i Trojanowska I z kl. 5. Ostatecznie nasza reprezentacja zajęła 4 miejsce. Uczniowie otrzymali dyplom oraz skromne nagrody ufundowane przez organizatorów konkursu.

• TARGI EDUKACYJNE

• Dnia 27 kwietnia uczniowie klasy 8a i klasy 8b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Ignacego Jeża w Brzeżnie wraz z wychowawcami wzięli udział w I Targach Edukacyjnych w Bierzwnicy. Organizatorem przedsięwzięcia była Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierzwnicy.
            Ósmoklasiści mieli okazję zapoznać się z ofertami trzech szkół z naszego powiatu: Zespołem Szkół Rolniczych ze Świdwina, LO im. W. Broniewskiego w Świdwinie oraz Zespołem Szkół z Połczyna Zdroju. Na spotkaniu były też obecne panie z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Świdwinie oraz panie z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdwinie. Do ósmoklasistów przemówił wicekurator oświaty pan Bogusław Ogorzałek.
            Uczniowie naszej szkoły opuścili spotkanie z garścią dobrych rad i zarysem planów na przyszłość.
            Dziękujemy serdecznie pani dyrektor Marcie Jalowskiej za zaproszenie na targi.

J.Parnak

• UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA 3 MAJA

• „Więc, gdy oto zajaśniał blask promienny, majowy,

niechaj wszystkie czczą serca ten dzień wielki godowy,

niechaj okrzyk narodu w świat daleko poleci

– wolność, równość niech żyje, niechaj żyje maj trzeci!”

W coroczny kalendarz uroczystości w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzeżnie wpisany jest apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MajaChcąc przybliżyć uczniom szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasa Va w dniu 04.05.2023r. przedstawiła montaż słowno-muzyczny. Były recytacje wierszy o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Uroczystość była okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem - do czego też nawiązał w swoim wystąpieniu nauczyciel historii, pan Andrzej Janas. Finałem apelu była piękna piosenka o wolności w wykonaniu ucznia kl.VIa, Wojtka Adametz.

Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w dniu 3 Maja 1791r.  ustawa zwana Konstytucją 3 Maja, mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

A.Ardziejewski