Święto wszystkich bajkowych postaci to dobry moment, aby sobie choćby część z nich przypomnieć. Dzieci z klas zerowych wcieliły się z tej okazji w postaci z bajek, a oddział przedszkolny zmienił się tego dnia w bajkową krainę.
M.K.
Święto wszystkich bajkowych postaci to dobry moment, aby sobie choćby część z nich przypomnieć. Dzieci z klas zerowych wcieliły się z tej okazji w postaci z bajek, a oddział przedszkolny zmienił się tego dnia w bajkową krainę.
M.K.
W dniu 30 października pięciolatki z oddziału przedszkolnego zaprezentowały dla kolegów i koleżanek inscenizację wiersza "Idzie przez las Pani Jesień". Nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Aldona Helwig
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeżnie brali udział w Finale Wojewódzkim Sztafetowych Biegów Przełajowych. Zawody te odbyły się w Tychowie 25.10.2018r. a uczestniczyło w nich 21 szkół podstawowych, które wcześniej wygrały zawody powiatowe.
Drużyna dziewcząt w składzie: Róża Adametz ,Kasia Niemiec, Ala Salwerowicz, Martyna Rewińska, Nikola Motylska, Lena Rakowska, Ola Mac, Nikola Sypniewska, Zuzia Zelek, Laura Walkowiak, Natalia Szewczak, Emilia Rzepkowska, Martyna Wawer i Oliwia Sadowska zajęła 8 miejsce.
26 października w Klubie 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie odbył się Konkurs Piosenki Wojskowej i Patriotycznej „O Srebrne Skrzydło”.
Róża Adametz reprezentowała Publiczną Szkołę Podstawową w Brzeżnie w dwóch utworach, a ich interpretacja i zostały docenione przez jury i zaowocowały przyznaniem tytułu Laureata konkursu.
(zps)
60 osób z naszej szkoły ( w tym aż 38 dzieci z kl. 0-III) uczyniło wielką rzecz. Włączyło się w akcję „Piórniki do Afryki” – zakupiło śliczne piórniki wraz z wyposażeniem i słodkim lizaczkiem. I już cieszą się na samą myśl, ile radości sprawią one dzieciom, które często pierwszy raz w życiu otrzymają ten podstawowy, uczniowski atrybut.
Dziękujemy za dar serca!
M.Krawczyk, D.Klasińska-Samiczak
Dnia 25 października 2018 r. odbyło się spotkanie uczniów klas VI – VIII SP i III B z przedstawicielem Żandarmerii Wojskowej, którego tematem były uzależnienia wśród dzieci i młodzieży. Prelegent, p. Rafał Lewandowski, omówił mechanizmy uzależnienia, etapy uzależnienia i skutki dotyczące alkoholu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych. W drugiej części spotkania przedstawił uczniom uzależnienia behawioralne, do których należą: hazard, gry komputerowe, Internet, telefon komórkowy, omówił także bigoreksję, czyli obsesyjne dążenie do doskonałej sylwetki ciała i do posiadania największej muskulatury ciała oraz ortoreksję, czyli obłęd zdrowego odżywiania. Ponadto prowadzący przypomniał, jakie zachowania pozwolą nam ustrzec się przed „ szponami” każdego uzależnienia.
M.Dowejko
Pod takim tytułem odbywają się zajęcia czytelnicze dla najmłodszych w naszej szkole, czyli przedszkolaków z klas 0a i 0b. W czwartkowe i piątkowe poranki w naszej bibliotece dzieci słuchają głośnego czytania różnych wybranych utworów, często powiązanych tematycznie z obchodzonymi świętami i uroczystościami. Czytaniu towarzyszą odpowiedzi na pytania do treści, czasem wspólny śpiew czy recytacja znanych wierszyków. Przedszkolaki chętnie biorą udział w spotkaniach, uważnie słuchają i rozmawiają o bohaterach książek i ich przygodach. Śmiało wypowiadają własne uwagi i spostrzeżenia. Te krótkie -20-25 minutowe spotkania, systematycznie prowadzone, wpływają na kształcenie u dzieci czytelniczego nawyku, który w dalszej kolejności wpłynie na przedmiotowe osiągnięcia uczniów. „Poranek z książką” na stałe już wpisał się w coroczny plan pracy biblioteki.
D.Ardziejewska
Od kilku lat Oddział PTTK w Świdwinie organizuje wycieczkę autokarową dla swoich członków do miejsc godnych zwiedzenia w województwie zachodniopomorskim. W tym roku zaplanowano trasę Podborsko – Koszalin – Mielno. Wyjazd odbył się 20 października.
Wzięły w nim udział wszystkie koła. Obiekty militarne, które zwiedziliśmy istnieją 2 lata.
Muzeum Zimnej Wojny to najnowszy obiekt, w miejscowości Podborsko. Udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2016 r. schron nr 17 stanowił cześć tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich.
W jego wnętrzu obejrzeć można komplet instalacji zapewniających możliwości bezpiecznej służby załodze, pomieszczenia magazynowe, halę przeładunkową z nadal sprawnymi urządzeniami służącymi do przemieszczania wózków z głowicami. Wśród wszystkich państw Układu Warszawskiego jedynie Armia Radziecka mogła posiadać w stałym arsenale głowice atomowe.
Obiekt 3001, bo takie oznaczenie otrzymał, rozlokowany na ponad 300 ha powierzchni, kompleks w lasach niedaleko Podborska, przez ponad 20 lat stał się domem i miejscem służby 150-osobowego garnizonu radzieckiego. Choć dziś nie wiadomo dokładnie, jaką liczbę głowic składowano w dwóch, prawie tysiącmetrowych schronach-magazynach, przygotowano je łącznie dla 160 sztuk (po 80 w każdym schronie-magazynie).
Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych na terenie bazy powstał dodatkowy schron typu Granit, przeznaczony dla kołowej wyrzutni rakietowej. Charakter obiektu zmienił się zatem z magazynowego w magazynowo-bojowy. Ostatnie głowice wycofano stąd najpewniej w roku 1988, a żołnierze radzieccy wyjechali z Podborska ostatecznie jesienią 1992 r.
Ważnym elementem w misji podborskiego obiektu jest także przypominanie o strategicznym charakterze regionu w kontekście III wojny światowej oraz ryzyku, jakie w czasach funkcjonowania Układu Warszawskiego, zawisło na terytorium dzisiejszego Województwa Zachodniopomorskiego.
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej – MOPL w Koszalinie jest nową instytucją kultury, której oficjalne otwarcie odbyło się 8 stycznia 2016 r.
Sala muzealna podzielona jest na dwie części. Pierwsza sala to wystawa stała pt. „Historia polskiej broni przeciwlotniczej”, która urządzona jest chronologicznie, tj. od początków powstania pierwszych polskich jednostek przeciwlotniczych, począwszy od 1919 r. daty przyjętej jako narodziny polskiej artylerii przeciwlotniczej, aż po współczesność. Drugą część stanowi sala poświęcona jednostkom wojskowym stacjonującym obecnie w Koszalinie. Muzeum tworzy również ekspozycja plenerowa, na której prezentowany jest sprzęt przeciwlotniczy wielkogabarytowy: rakietowy, artyleryjski, radiolokacyjny, jak również dwa samoloty szkolno-treningowy PZL TS-11 Iskra oraz samolot transportowy Jak-40. Samolot Jak-40 można zwiedzać wewnątrz i zobaczyć jak podróżowały najważniejsze osoby w państwie, prezydenci, premierzy, ministrowie, marszałkowie.
Miejsca dostarczyły nam wiele wiadomości o najnowszej historii Polski , w tym związanych z odzyskaniem niepodległości .Po posiłku ostatnim etapem wyjazdu był pobyt nad polskim Bałtykiem w Mielnie, gdzie uczestnicy przy wietrznej pogodzie mogli powdychać jodu.
W dniu 15 X 2018 r. uczniowie klas VII-VIII oraz III gimnazjum PSP w Brzeżnie spotkali się z przedstawicielami Związku Piłsudczyków RP w Świdwinie. Spotkanie zostało połączone z prelekcją na temat wybranych zagadnień historii Polski,w szczególności związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości. Młodzież miała okazję dowiedzieć się wielu cennych informacji o działalności ZPRP, Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim oraz wybitnych postaciach tamtych czasów. Ponadto uczniowie usłyszeli ważne informacje dotyczące walki o granice odrodzonego państwa.
W piątek, 19 października, w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzeżnie, odbyła się uroczystość Pasowania na Uczniów dzieci z klasy I pod hasłem: "Pierwszoklasiści - Tropiciele i Odkrywcy Wiedzy". Przybyło wielu rodziców, zaproszeni goście z UG i najmłodsi uczniowie szkoły - klasy 0-III. Pierwszaki pokazały, czego już się nauczyły, a tym samym „zdały” egzamin. Podczas swojej prezentacji zebrały gromkie brawa. Dyrektor szkoły tradycyjnie za pomocą specjalnego ołówka dokonała pasowania na ucznia oraz wręczyła pierwszoklasistom legitymacje szkolne. Uczniowie klas drugich piosenką i życzeniami powitali w gronie młodszych kolegów. Słodki upominek i najlepsze życzenia na szkolną drogę otrzymały dzieci od zastępcy wójta. Do życzeń przyłączyła się przewodnicząca Rady Rodziców - również z upominkiem dla dzieci. Po części oficjalnej uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami udali się na poczęstunek.
(zps)
W dniu 17.10.2018r. odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców. Wszystkie drużyny zostały podzielone na dwie grupy i Grupa A rozgrywała swoje mecze w ZSR CKP Świdwin, a Grupa B na orliku przy Publicznej Szkole Podstawowej w Brzeżnie. Startujące drużyny to:
Grupa A Grupa B
SP Rąbino SP Połczyn-Zdrój
SP Sławoborze SP Brzeżno
SP Lekowo SP Bierzwnica
SP Redło MOW Rzepczyno
W meczu finałowym spotkały się zespoły z Połczyna-Zdroju i Sławoborza, a końcowa klasyfikacja jest następująca:
I miejsce SP Połczyn- Zdrój
II miejsce SP Sławoborze
III miejsce (ex aequo ) SP Brzeżno i SP Rąbino
Wójt Gminy Brzeżno wręczył puchary i pogratulował zawodnikom.
Uczennica kl.VIIIb, W.Paplińska
Za nami święto wszystkich, którzy pracują w szkole i tym samym mają swój udział w wychowywaniu przyszłych pokoleń.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Brzeżnie klasy ósme wraz z panem Arturem Ardziejewskim przygotowały dla nich koncert przeplatany krótkimi wierszami. Z pewnością podobał się wszystkim pracownikom i gościom, o czym świadczyły uśmiechy, czasem wzruszenie, a przede wszystkim głośne brawa.
Wielkie podziękowania należą się występującym uczniom, którzy pokonali swoją tremę i tym samym pokazali swoje, często dotychczas nieznane, oblicze.
Uroczystość stała się także dobrą okazją, by docenić jubilatów, a w tym roku było ich aż siedmioro, oraz wręczyć Nagrody Wójta- otrzymali ją : dyrektor Marzenna Janas, p. Anna Stukan, p. Anna Pólkowska oraz p. Andrzej Janas.
Ten apel był ostatnim, na którym gościliśmy Pana Jerzego Anielskiego w roli Wójta Gminy Brzeżno, więc nie obyło się bez podziękowań za wieloletnie wspieranie naszej placówki.
(zps)
W dniach 22.09-26.09.2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Europejskim Tygodniu Sportu, w ramach którego odbyły się następujące zajęcia:
-szkolne biegi sztafetowe – drużyny 3 osobowe
-klasowe marsze turystyczne
-zajęcia crosfitu jako alternatywna forma zajęć WF
-aktywne przerwy –ćwiczenia siłowe
-indywidualne biegi przełajowe
Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli WF-T. Tatysa i M.Potaczka cieszyły się dużą popularnością Wzięło w nich udział ok.150 osób.
Przedszkolaki dobrze wiedzą,
że bakterie na rękach siedzą.
Należy więc je myć bardzo często,
aby być zdrowym i mieć zawsze minkę uśmiechniętą.
M.K.
Uczniowie naszej szkoły brali udział Powiatowych Sztafetowych Biegach Przełajowych. W zawodach które odbyły się w Świdwinie 4.10.2018 brało udział 6 szkół podstawowych: SP Sławoborze, SP Brzeżno, SP Rąbino, SP1 Świdwin, SP 3 Świdwin, SP 2 Połczyn-Zdrój
Drużyna dziewcząt w składzie: Róża Adametz, Kasia Niemiec, Ala Salwerowicz, Martyna Rewińska Nikola Motylska, Lena Rakowska, Ola Mac, Nikola Sypniewska, Zuzia Zelek, Laura Walkowiak oraz Emilia Rzepkowska, Martyna Wawer, Oliwia Sadowska zajęła 1 miejsce i uzyskała awans do zawodów wojewódzkich.
Drużyna chłopców w składzie: Piotr Inków, Kamil Budziński, Bartek Wierucki, Bartek Cubul, Krzysztof Malon, Igor Jankowski, Dawid Szyjka, Kuba Cholawo, Marcel Pawlicki, Paweł Zieliński oraz Julian Paprota, Michał Sypniewski, Kacper Gajewski zajęła 2 miejsce.
W Dniu Znaczka Pocztowego (9.10.) dowiedzieliśmy się o jego historii. Podziwialiśmy zgromadzone kolekcje znaczków. Na koniec podjęliśmy próbę projektowania własnych znaczków. Nawet wyszło nam to nieźle.
„Maluchy” z oddziału przedszkolnego
Od miesiąca września w każdy poniedziałek, środę i piątek pięciolatki przynoszą z domu swoje gry, ulubione książki oraz zabawki.
W poniedziałki zapoznają się z grami swoich rówieśników rozwijając logiczne myślenie, kreatywność i współdziałanie w zespole.
W każdą środę jest akcja „Czytanie na dywanie”. Dzieci słuchają i oglądają książeczki wybrane z ich biblioteczki domowej.
W piątki dzieci opowiadają o przyniesionych zabawkach, które wykorzystują do wspólnej zabawy.
Aldona Helwig
Co roku w pierwszy piątek października na całym świecie świętuje się DZIEŃ UŚMIECHU.
„Mały czy duży niech pamięta, aby jego buzia była uśmiechnięta”.
„Zerówiaczki”
W październiku, jak co roku od wielu lat, biblioteki szkolne poprzez organizację różnych imprez, akcji, wystaw czy konkursów starają się zwrócić na siebie uwagę i zachęcić czytelników do odwiedzin. W tym roku w bibliotece Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeżnie, w październiku można obejrzeć wystawkę „100 lat Niepodległości”, a także wziąć udział w tworzeniu listy „100 tytułów na 100-lecie” podając swoją propozycję najciekawszej książki znajdującej się w tutejszej bibliotece. Najmłodsi uczniowie mogą pokolorować obrazki lub rozwiązać krzyżówkę- tematycznie związane z obchodami niepodległości.
Zapraszamy do biblioteki J
D.Ardziejewska
W sobotę 29 września 2018r. ponad 120 uczniów i opiekunów z PSP w Brzeżnie, PSP w Bierzwnicy, SP1, SP2, SP4, Domu Dziecka oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Świdwinie uczestniczyło w 35. Rajdzie pieszo-autokarowym z okazji Światowego Dnia Turystyki pn. "Złoty Liść Jesieni".
Turyści pokonali pieszo ponad 12 - kilometrową malowniczą trasę spod świdwińskiego zamku do Brzeżna, najpierw polodowcową rynną wzdłuż jezior Bukowiec i Wilczkowo, dalej "drogą wśród wiatraków".
Na mecie przy szkole w Brzeżnie czekały na wszystkich kiełbaski, sosy, pieczywo, napoje, słodki poczęstunek, przypinki okolicznościowe i inne gadżety rajdowe. Można było zdobyć wiele upominków, uczestnicząc w grach i zabawach. Radości było co niemiara, zwłaszcza że dorośli wspaniale się w nią włączyli. Humory i pogoda dopisywały. W końcu uczestnicy musieli udać się w drogę powrotną do domu autobusem użyczonym przez Gminę Brzeżno.
Impreza została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Świdwina i ZG PTTK. Podziękowania kierujemy do nauczycieli i opiekunów młodzieży za troskliwą opiekę na trasie i mecie wycieczki, a także dla Dyrekcji PSP w Brzeżnie za udostępnienie terenu z urządzeniami infrastruktury turystycznej.
Organizatorzy:
Oddział PTTK Świdwin, SKKT przy PSP w Brzeżnie. /Andrzej Janas, Anna Stukan/
Powered by aSc EduPage