Skromna niezapominajka - kwiatowy symbol Polski, pomaga pamiętać o przyrodzie, rozbudzać szacunek do niej, rozwijać świadomość ekologiczną i to już od przedszkola.
M.K.
Skromna niezapominajka - kwiatowy symbol Polski, pomaga pamiętać o przyrodzie, rozbudzać szacunek do niej, rozwijać świadomość ekologiczną i to już od przedszkola.
M.K.
VOCABMASTER
to konkurs słownikowy z języka angielskiego dla uczniów klas 6-tych, który został zorganizowany w PSP nr 2 w Świdwinie w dniu 26 kwietnia. Konkurs sprawdzał znajomość słownictwa ale przede wszystkim umiejętność posługiwania się słownikiem polsko - angielskim i angielsko - polskim. Uczniowie naszej szkoły też wzięli w nim udział: Natalia Pawelczak i Filip Bartosiewicz. Ostatecznie zajęli 3 miejsce.
W dniu 27 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasy VIIa i VIIb przygotowały część artystyczną o patriotycznej wymowie.
Uroczystość zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego przez zebraną społeczność szkolną, po którym odbyła się część artystyczna.
Uczniowie klas siódmych przybliżyli nam następujące fakty:
- gdy wiosną 1791 roku w kraju przeciwnicy reform podburzali zacofaną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów; musieliśmy działać szybko i zdecydowanie;
- 3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację;
- konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan oraz wprowadzenie nowej formy ustroju państwa.
Przygotowana inscenizacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.
Święto 3 Maja jest jednym z trzech świąt obchodzonych z początkiem maja: 1 maja świętujemy Dzień Pracy, a 2 maja – Dzień Flagi.
(zps)
Fioletowy dzień, który był w naszej szkole 26 kwietnia, na długo pozostanie w naszej pamięci. Klasy pierwsze wspólnie z rodzicami przygotowały potrawy z fioletowych warzyw i owoców. Były sałatki, ciasta, galaretki, desery i soki. Wszystko było piękne, a smak cudowny! Dzięki takiemu dniu mogliśmy poznać zarówno smak, jak i wygląd warzyw i owoców w kolorze fioletu.
H.Rekowska
Uczniowie klasy 2a przygotowali krótkie przedstawienie z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI.
Po prezentacji do wspólnej zabawy i nauki zaproszeni zostali uczniowie klas 0-3, którzy czytali wcześniej przygotowane zagadki o tematyce przyrodniczej, a publiczność świetnie odgadywała.
Na zakończenie wysłuchaliśmy piosenki o naszej pięknej planecie ZIEMI w wykonaniu uczniów klasy 3b.
M.K.
14 recytatorów z klas I-III wystąpiło przed swoimi rówieśnikami w dniu 25 kwietnia, biorąc udział w konkursie „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”. Każdy uczestnik przedstawił swoją interpretację jednego wybranego utworu poetyckiego. Komisja konkursowa postanowiła o przyznaniu nagród następującym uczennicom:
I miejsce Zofia Mańkut
II miejsce Iga Sadowska
III miejsce Aleksandra Cybul
Gratulujemy!
Dziękujemy wszystkim recytatorom za udział w konkursie.
(zps)
Segregujemy odpady, bo przyroda nie da rady,
czy butelka , czy papierek, każde ma swój kontenerek!
Dbamy o rośliny, uwielbiamy kwiaty,
Chętnie obserwujemy mrówki, ślimaki i wszelkie owady!
Przyjaciele przyrody z 0a i 0b
W dniu 17.04.2018 r. w Gryfinie uczniowie PSP w Brzeźnie wzięli udział w Finale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Drużynowych Biegach Przełajowych Chłopców. Do zawodów zakwalifikowali się mistrzowie powiatów. Biegi odbyły się dwóch grupach ( 2005-06 oraz 2007 i młodsi) .
W grupie starszej nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca:
3.Bartosz Okrutny
4.Wiktor Kretowicz
30.Adam Kossakowski
63.Piotr Inków
Grupa młodsza uzyskała następujące lokaty:
17.Dawid Szyjka
23.Marcel Pawlicki
34.Filip Okrutny
65.Oliwier Kozera
Po zsumowaniu wszystkich punktów i ogłoszeniu oficjalnych wyników okazało się, że zajęliśmy wysokie 4 miejsce w województwie zachodniopomorskim. Brawo !!!
Tomasz Tatys
W świdwińskim parku odbyły się Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe.
Szkołę Podstawową w Brzeżnie reprezentowały drużyny chłopców i dziewcząt.
W biegu na 900 metrów dziewczą (2005-06) drużyna wystartowała w składzie: Róża Adametz, Lucja Maduń, Nikola Motylska, Wiktoria Rakowska oraz Emilia Rzepkowska
Indywidualnie Róża Adametz zajęła 1miejsce, a tuż za podium na 4 miejscu znalazła się Nikola Motylska.
W biegu na 900 metrów chłopców(2005-06) drużyna wystąpiła w składzie: Bartosz Okrutny, Wiktor Kretowicz, Adam Kossakowski, Kacper i Dawid Biernaccy, Bartosz Wierucki oraz Piotr Inków
Indywidualnie najlepszy wynik uzyskał Bartosz Okrutny który zajął 1 miejsce a tuż za nim na drugim miejscu uplasował się Wiktor Kretowicz.
W biegu na 800 metrów chłopców (2007-08) drużyna wystąpiła w składzie: Dawid Szyjka, Marcel Pawlicki, Filip Okrutny, Kozera Oliwier, Zieliński Paweł, Jankowski Igor
Najlepszy wynik indywidualny zajął Dawid Szyjka 1 miejsce, Marcel Pawlicki 2 miejsce ,a Filip Okrutny ukończył bieg na 3 pozycji.
W biegu na 800 metrów drużyna dziewcząt (2007-08) w składzie: Zuzanny Zelek, Laura Walkiewicz, Kinga Pietrzela, Sandra Soszka
Najlepszym wynikiem indywidualnym było 1 miejsce Zuzanny Zelek
W podsumowaniu drużyna Chłopców (starsi + młodsi) zajęła 1miejsce, natomiast drużyna dziewcząt 2 miejsce
Drużyny, które zajęły pierwsze miejsca zakwalifikowały się na zawody wojewódzkie.
T. Tatys
Egzamin gimnazjalny 2018 rozpoczął się w środę 18 kwietnia. W naszej szkole przystąpiło do niego 13uczniów klasy trzeciej gimnazjum. O godzinie 9 pisali egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie. O godz. 11 zaplanowany był sprawdzian z języka polskiego. Dzień później, 19 kwietnia o godzinie 9 rozpoczną się egzaminy z biologii, chemii, fizyki oraz geografii. O godz. 11 uczniowie zmierzą się z królową nauk, czyli matematyką. Natomiast w piątek, 20 kwietnia napiszą ostatni egzamin - z języka obcego w wersji podstawowej i w wersji rozszerzonej. Wyniki testów zostaną ogłoszone w czerwcu. Trzymamy kciuki za naszych gimnazjalistów i życzymy powodzenia!
(zps)
Świetny smak, kolor kasztanowy. Przysmak to nie lada.
Rodzi się w ziarnie kakaowym, a potem ją się zjada.
Uczciliśmy Dzień Czekolady w zerówce i zjedliśmy trochę tego smakołyku. W końcu czekolada jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa ( w małych ilościach !).
M.K.
Dwa tygodnie przed lekcją geografii klasy 7a i 7b zostały podzielone na 10 grup. Każdej z nich nauczyciel losowo zlecił zadanie-zebranie informacji o jednej z mniejszości narodowej, etnicznej lub społeczności etnicznej. Informacje miały być zaprezentowane przez uczniów w formie dramy na lekcji geografii. Trzeba przyznać, że na Festiwalu wystąpiły wszystkie grupy, które przydstawiły informacje i przygotowały rekwizyty. Jedni woleli je wyświetlić na ekranie, inni samodzielnie wykonać. Prezentowano nagrania pieśni, hymnów, tańców, ale recytowano wiersze, tłumaczono popularne zwroty i słowa. Pokazywano zdjęcia tradycyjnych ubiorów, ale również je rysowano, a także przebierano się (Hubert, Bartek i Kamila prezentowali nakrycia głowy Karaimów; Emilka założyła strój Romów; dziewczyny z Rosji poszły na całość, nawet na paznokciach miały namalowane flagi rosyjskie). Duże zainteresowanie wzbudziły tradycyjne napoje z Ukrainy (woda brzozowa i kwas chlebowy). Monety i banknoty rosyjskie pobudziły wyobrażnię bankierów-Ciekawe, ile to złotych polskich?
Matrioszkami można by było bawić się bez końca. Kolekcja znaczków pocztowych z Rosji zainspirowały filatelistów. U Niemców podobały się prezenty dla pierwszoklasistów-duże, kolorowe tuby w kształcie stożka wypełnione słodyczami i drobnymi przyborami szkolnymi. Poznaliśmy pochodzenie sławnych ludzi, kościoły różnych religii, symbole, przyrządy codziennego użytku. Najlepsze były jednak tradycyjne potrawy i to nie te , o których mówiono i pokazywano na ekranie, ale te, które można było zjeść. W prezentacji brały udział wszystkie osoby z grup. Na lekcji wrzało, to były ciekawe doświadczenia. Uczniowie spisali się doskonale, a oceny były wysokie.
I.D.S.
Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Służby zdrowia przypada 7 kwietnia. Zerówiaczki pamiętając o szkolnej pielęgniarce - p. Krysi Bejm zaprosiły ją do siebie, aby piosenką, "bukietem" życzeń i kwiatkiem uświetnić to wydarzenie.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, które obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Dzieci z klas „0” oraz Ia i Ib obejrzały prezentację przedstawiającą czytanie utworów dla dzieci przez znanych polskich artystów. Spotkaniu towarzyszyła pogadanka o czytaniu i ulubionych książkowych bohaterach.
D.Ardziejewska
W środę, tuż przed przerwą świąteczną, do maluchów z 0 "a" zawitał zajączek z koszyczkiem słodkości dla nich. Następnie przemieszczał się on po szkole rozdając jajeczka- - karteczki przygotowane przez dzieci z tej grupy życząc Wesołych Świąt.
Dnia 17 marca 2018 r. pod świdwińskim zamkiem zebrali się uczestnicy rajdu – przedstawiciele szkolnych kół PTTK z oddziału świdwińskiego – z SP nr 2 im. Emilii Gierczak, PSP im. Kard. Ignacego Jeża w Brzeżnie, PSP w Bierzwnicy, ZSR CKP im. Stefana Żeromskiego oraz uczestnicy indywidualni. Następnie uczestnicy rajdu udali się na szlak. Trasa przebiegała ze Świdwina, nad Jeziorem Bukowiec i Wilczkowo, do Brzeżna- w sumie około 10 km. Wędrując, dzieci i młodzież podziwiali walory naszej małej ojczyzny. Pomimo sporej odległości i mroźnej pogody, wszyscy uczestnicy szczęśliwie dotarli do Brzeżna. Punktem docelowym była świetlica PSP w Brzeżnie, w której gościny użyczyła dyrekcja szkoły. Na uczestników czekał już turystyczny posiłek – ciepła grochówka. Wszyscy otrzymali również pamiątkowe przypinki, magnesy i słodki batonik. Środki na to pozyskano z dotacji Powiatu Świdwińskiego. Pogoda tego dnia była słoneczna, choć zimny wiatr utrudniał wędrówkę. Wszyscy w dobrych humorach zostali odwiezieni do domów autobusem użyczonym przez Wójta Gminy Brzeżno.
Uczniowie klas IV-VII i gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym o Szkocji. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością. W pracach pojawiały się niebieskie flagi, szkocka krata, wzgórza i owce. Konkurs rozstrzygnięty został 21 kwietnia, a wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez wydawnictwo Macmillan. A oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce- Róża Adametz 6a
II miejsce- Magda Mykieta 2b
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy sponsorowi nagród!
Nauczycielki j. ang.
21 marca dzieci z klas 0-III wybrały się na poszukiwanie wiosny
do Połczyna –Zdroju.
M.K.
Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „przyrodniczej przygodzie”, czyli w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Zanim przystąpili do konkursu musieli wykonać szereg zaleconych przez organizatora doświadczeń – każde stosownie do swojego poziomu nauczania. W tym roku do konkursu przystąpili:
kl.IV Igor Kowalewski, Zglenicki Szymon;
kl.V Bartosz Cybul, Dawid Lizak, Jan Mikołajski
kl.VI Róża Adametz, Julia anielska, Łucja Maduń, Natalia Pawelczak, Karol Pawłowski
Spodziewamy się, że zdobędziemy nagrody, gdyż przygotowywaliśmy się solidnie. Czekamy na wyniki. Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.
I.D.S.
Uczniowie klas I a,b powiększyli grono czytelników naszej biblioteki. W piątek, 9 marca, poznali zasady wypożyczania książek oraz korzystania z czytelni. Dzieci obiecały dbać o wypożyczone książki i oddawać do biblioteki zaraz po przeczytaniu
D.Ardziejewska
Powered by aSc EduPage