Andrzejki on-line w klasie 2a
- 1
Magia i czary, czyli Andrzejki w grupie 5-latków.
„Hokus pokus, czary mary” – tą piosenką 5-latki rozpoczęły zabawę andrzejkową. Wszyscy bawili się przy muzyce dyskotekowej puszczanej na życzenie przez panią. Między tańcami było wiele zabaw, wróżb i konkursów: -ustawianie butów, taniec z miotłą, magiczny kapelusz „Kim będę w przyszłości”, zabawa „podaj dalej”, zabawa „jaki jestem”, serce z imionami.
Dużo emocji wywołała zabawa „ Obrzydliwe zadanie”. Z magicznej kuli dzieci losowały coś „ obrzydliwego” do jedzenia, np. węża , robaka (żelka) i plasterek cytryny . Był też słodki poczęstunek przyniesiony przez dzieci i piosenka z pokazywaniem „Baba Jaga”.
Było bardzo wesoło!
Andrzejki w klasie Ia
Uczniowie klasy 1a wykonali kukiełki oraz przygotowali krótkie przedstawienie dla swoich kolegów z klasy oczywiście on-line. Kukiełki robią wrażenie!
Klasa 1a
6
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
Tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabawie. 25 listopada przypada Święto Pluszowego Misia, najmilszej zabawki i wiernego przyjaciela dzieciństwa.
I choć inaczej, bo bez pluszowych misiów, dziś wszystko u nas było misiowe: zadania, piosenki, zabawy, quizy, rymowanki, prace plastyczne itp. A wszystko to, za sprawą tego wyjątkowego święta.
Zerówkowicze
Działaj z imPETem i Miecią !
To już ostatni rebus, który kończy zadania na listopad. Rozwiązania wszystkich 4 rebusów proszę odesłać do końca miesiąca (do 30.11.) do p. Smolarek. Rebusy można znaleźć na szkolnej stronie, gdzie będą umieszczane również zadania na kolejne miesiące. Przypominam, że można otrzymać ocenę lub plusa. Zachęcam do odwiedzania strony internetowej szkoły. Powodzenia!
L.Ł. Skóra
Przedszkolaki działają z impetem i Miecią!
5-latki z oddziału 0 a uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych na temat segregacji butelek PET i procesu ich recyklingu. Zapoznały się z wizerunkiem imPETa i ŚMIECIarki Mieci. Odbyły spacer wirtualny po mobilnej strefie edukacyjnej zaaranżowanej w śmieciarce. Dowiedziały się, dlaczego warto segregować butelki PET, jak wygląda proces ich recyklingu oraz co może powstać w wyniku ich przetwarzania. Na podsumowanie zajęć wykonały prace plastyczne o przygodzie Mieci i imPETa. Wcześniej robiły przyjaciół imPETa z plastikowych butelek.
PLAKAT – „SZKOŁA W CZASIE PANDEMII COVID-19”
SERDECZNIE ZAPRASZAMY uczniów kl.1-8 do udziału w konkursie plastycznym na wykonanie plakatu , który będzie ukazywał szkołę w czasie pandemii.
Regulamin konkursu
1.Cele konkursu:
-propagowanie odpowiedzialnego zachowania w czasie pandemii koronawirusa
-pobudzanie aktywności twórczej oraz kreatywności dzieci
-alternatywna forma twórczego spędzania czasu wolnego
2.Organizator:
- pedagog szkolny Angelika Żukowska- wychowawca świetlicy Lidia Łokietek-Skóra
3.Uczestnicy konkursu:
-uczniowie klas 1-8
4.Przebieg konkursu:
-konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl.1-8
-zadanie konkursowe polega na wykonaniu plakatu ukazującego funkcjonowanie szkoły, uczniów ze szczególnym zwróceniem uwagi na zachowania prewencyjne w czasie pandemii koronawirusa ( także uwzględnieniem izolacji)
-plakat należy wykonać w formacie A3 , w dowolnej technice
-praca konkursowa musi zostać sfotografowana lub zeskanowana i przesłana na adres e-mailowy : azukowska@psp.brzezno.pl -prace będą oceniane w dwóch kategoriach: kl.1-3 i kl.4-8
5.Termin nadsyłania prac - 15.12. 2020r.
Prace oceniać będzie Komisja: nauczyciele PSP im. Kard. Ignacego Jeża w Brzeżnie Wszystkie prace konkursowe zostaną zaprezentowane na stronie internetowej szkoły.
Wręczenie nagród oraz dyplomów nastąpi po powrocie do szkoły. Nagrodą dodatkową dla klas 5-8 jest ocena z biologii.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej.
Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:
- respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
- uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
- umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
- docenianie rozmaitości kultur;
- otwarcie na cudze myśli i filozofię;
- ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
- uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.
T. Stępniak
Działaj z imPETem i Miecią!
Mam nadzieję, że poradziliście sobie z poprzednimi rebusami pomimo drobnego błędu w ostatnim rebusie. Oczywiście wyraz wsze-nie powinien być skreślony. Poniżej kolejny rebus, termin rozwiązania do 20 listopada (piątek).
L.Ł.Skóra
Szkoła do hymnu
Barwy lasu
Dziewięcioro dzieci z kl.0”b” i troje z kl.IV przygotowało pracę plastyczną na OGÓLNOPOLSKI KONKURS „BARWY LASU”, którego celem jest m.in. rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej inspirowanej pięknem przyrody. BRAWO!
(wyniki będą w grudniu)
M.Krawczyk
Kilka rad od pedagoga szkolnego
Narodowe Święto Niepodległości
Dla uczczenia święta nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” (ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii odbyło się to on-line, poza obecnymi w szkole przedszkolakami, które zaśpiewały w swoich pomieszczeniach razem z wychowawczyniami), a szkolna biblioteka przygotowała gazetkę, z którą można się zapoznać poprzez dodane poniżej zdjęcia.
(zps)
12
11 listopada – Święto Niepodległości
Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska.
Zaistniała sytuacja międzynarodowa była dla Polski wyjątkowo korzystna. Cztery lata wcześniej w chwili wybuchu I wojny światowej Polacy mogli jedynie pomarzyć o tym, że w momencie jej zakończenia wszystkie trzy państwa zaborcze będą właściwie bezsilne.
Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na ziemiach polskich okupowanych przez państwa centralne.
W Warszawie od września 1917 r. działała powołana przez Niemcy i Austro -Węgry Rada Regencyjna. Jej członkami byli książę Zdzisław Lubomirski, arcybiskup Aleksander Kakowski i hrabia Józef Ostrowski. Sytuację polityczną w Warszawie zmieniło w sposób zasadniczy przybycie 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina uwolnionego z twierdzy magdeburskiej Józefa Piłsudskiego.W dniu 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała jemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe.
Tuż po przybyciu do Warszawy Piłsudskiodbył rozmowy z członkami Rady Regencyjnej. W ich wyniku zrezygnował z planowanego wyjazdu do Lublina, gdzie od trzech dni na wyzwolonych terenach działał Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. Rząd ten zresztą na wiadomość o powrocie Piłsudskiego z Magdeburga oddał mu się do dyspozycji.
Na decyzję Piłsudskiego o pozostaniu w stolicy bez wątpienia miał wpływ fakt, iż w dniu jego przybycia do Warszawy niemiecka okupacja była już w stanie rozkładu i perspektywa utworzenia Rządu Narodowego w stolicy wydawała się bardzo bliska.
Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy wywołał powszechny entuzjazm jej mieszkańców. Po 123 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice.A. Janas
Działaj z imPETem i Miecią!
Miasteczko Rowerowe otwarte!
Dzisiaj (6 listopada) odbyło się otwarcie Miasteczka Rowerowego. Jest to obiekt, na którym można uczyć się i praktycznie ćwiczyć znajomość przepisów ruchu drogowego. To także narzędzie pozwalające od najmłodszych lat wykształcać dobre nawyki, które sprawią, że w prawdziwym ruchu ulicznym, będzie można poczuć się pewniej i jeździć bezpieczniej. Takie miejsce mogło powstać przy naszej szkole dzięki projektowi pn. „Społeczna Rewitalizacja” i przedsięwzięciu „Plenerowe miasteczka rowerowe – bezpieczeństwo dzieci jest dla nas ważne”, które zostało zrealizowane dzięki staraniom członków społeczności lokalnej oraz wsparciu finansowemu Sołectwa Brzeżno i Rady Rodziców.
Projekt „Społeczna rewitalizacja" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.
(zps)
12
Wyprawka czytelnicza
W ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej od kilku lat przez Instytut Książki, nasi uczniowie klasy pierwszej otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Przygotowane specjalnie dla nich książki zapraszają pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Najważniejsze cele tej kampanii to: rozbudzanie w dzieciach miłości do czytania już od najmłodszych lat, zachęcanie rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominanie o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka. „Wyprawki czytelnicze” są bezpłatne i otrzymają je wszyscy uczniowie klas pierwszych w całej Polsce.
D.A.
Biblioteka w domu - w smartfonie każdego ucznia
Każdego bibliotekarza cieszy obecność uczniów wśród regałów z książkami. Ale w momencie, gdy górę biorą względy bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę, że biblioteka może być “pełna”, a książki mogą “chodzić” nawet, gdy uczniowie pojawiają się w niej sporadycznie i dosłownie tylko na chwilę. Jest to możliwe, ponieważ nasza szkolna biblioteka korzysta z programu e-biblio, który pozwala czytelnikom na przeglądanie katalogu i rezerwację książek z ich komputera, a nawet smartfona. Uczniowie czy nauczyciele mogą w domu przejrzeć dostępne w bibliotece pozycje i zarezerwować je, aby następnie tylko szybko – pojawiając się w bibliotece dosłownie na chwilę- wypożyczyć. Uwaga!- nie ma konieczności zapamiętywania dodatkowego hasła ani loginu. Program e-biblio jest zintegrowany z LIBRUS Synergia i dzięki temu możliwe jest bezpośrednie przejście z konta w LIBRUS Synergia do konta bibliotecznego – bez dodatkowego logowania, tylko za pomocą jednego kliknięcia. Zapraszam do korzystania z tej możliwości.
D.Ardziejewska
W krainie bajek
„No bo my lubimy bajki wtedy, kiedy jest nam źle,
my lubimy takie bajki, które dobrze kończą się…”
W czwartek (5.11) przyszły do nas księżniczki, wróżki, rycerze, damy dworu, tygryski, czerwony kapturek i wiele innych bajkowych postaci, a to za sprawą DNIA POSTACI Z BAJEK. Przyszedł do nas kot, szkoda, że nie był to Kot w Butach.
kl.0”a, 0”b”
11
Działaj z imPETem!
Archiwum Aktualności