Wykaz podręczników na rok szkolny 2021/2022
Niedaleko i też fajnie
Wspólny wyjazd klas czwartych do Połczyna należy uznać za udany. Najpierw obejrzeliśmy film "Tom i Jerry", potem przyszedł czas na lody i inne przekąski, a na koniec udaliśmy się do parku zdrojowego, gdzie spalaliśmy kalorie w mini parku linowym i na placu zabaw. Szkoda, że czas tak szybko upłynął i trzeba było wracać.
ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ
RÓŻOWA SKRZYNECZKA
Różowa skrzyneczka to inicjatywa, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.
Aby zdobyć Różową skrzyneczkę można było ją zakupić albo otrzymać za darmo. W związku z tym, że organizacja różowa skrzyneczka kieruje darmowe skrzyneczki głownie do miejsc pomocowych, grono pedagogiczne naszej szkoły zorganizowało zrzutkę na te różowe cuda. No i udało się. W sumie zebrano 198 zł. co pozwoliło na zakup dwóch takich skrzyneczek i zapasu środków higienicznych.1
Wystrzałowa zabawa
11 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego miały bardzo udaną zabawę z animatorem.
M.K., A.H.
2
Konkurs poezji
Tegoroczna edycja Szkolnego Konkursu Poezji Religijnej odbyła się niestety z dużym opóźnieniem ( po dwukrotnej zmianie terminu) z powodów niezależnych od organizatorów ( czas pandemii). Do udziału zgłosiło się ponad 30 recytatorów, ale ostatecznie w dniu konkursu, czyli 7 czerwca, wystąpiło tylko 16. W tym roku w konkursie uczestniczyły także dzieci z kl.0 i to z wielkim sukcesem, bo oto, jakie są wyniki:
klasy 0-III I miejsce ex aequo Natalia Kruszyna kl.0b i Hanna Kopeć kl.0b
II miejsce Michał Szybisty kl.IIIa
III miejsce Blanka Łotocka kl.0b
klasy IV-VIII I miejsce Jan Mikołajski kl.VIIIa
II miejsce Wojciech Adametz kl.IVa
III miejsce Maria Brodzik kl.IVB
wyróżnienie Karol Kobus kl.VIIIa
Gratulujemy!!!
Występy oceniane były przez komisję w składzie: wicedyrektor- Monika Dowejko, wychowawca świetlicy-Lidia Łokietek-Skóra i nauczyciel bibliotekarz-Danuta Ardziejewska.
Wszyscy występujący za udział w konkursie otrzymali słodki upominek, a nagrody i dyplomy zostaną wręczone w późniejszym terminie.
D.A.
15
DZIEŃ DZIECKA W PSP W BRZEŻNIE
W Polsce Dzień Dziecka obchodzi się od 1950 roku. To święto ma na celu przede wszystkim przypomnienie, że każde dziecko to oddzielny byt, któremu należy się szacunek i który ma swoje niezbywalne prawa. Przyjęło się jednak, że to także dzień, kiedy dorośli starają się sprawić dzieciom przyjemność. Niestety, w związku z pandemią i nadal obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi coroczna tradycja świętowania poprzez zabawę i sportową rywalizację musiała ulec znaczącej modyfikacji. Nie oznacza to jednak, że Szkoła w Brzeżnie zapomniała o swoich podopiecznych. Dla każdego ucznia Rada Rodziców sfinansowała kiełbaskę oraz napój, by chociaż w ten symboliczny sposób zaznaczyć, że nie jest to zwykły dzień.
Wszystkim dzieciom życzymy przede wszystkim wiary w siebie i w to, że świat stoi przed Wami otworem.
Powrót na trasę
Ponad półtorej roku, z powodu pandemii, nie mogły się odbywać imprezy turystyczne . Poprawa sytuacji zdrowotnej umożliwiła powrót na trasę. W dniu 29 maja koło SKKT przy PSP w Brzeżnie zorganizowało marsz dookoła jeziora Brzeżno. Liczba uczestników przekroczyła przewidywania. Około 40 osób przez kilka godzin zobaczyło zmiany, które zaszły nad akwenem wodnym.Zatrzymaliśmy się w nowo powstałych miejscach postojowo- rekreacyjnych.
Zostały utworzone w ostatnim czasie i są chętnie odwiedzane przez mieszkańców Brzeżna i przyjezdnych. Każdy uczestnik otrzymał magnesik związany z okolicą, słodki poczęstunek i napój. Spotkanie pokazało jak ogromne jest zapotrzebowanie na takie imprezy i integrację społeczności szkolnej i lokalnej. Kolejne rajdy i wycieczki w najbliższym czasie,serdecznie zapraszamy. Organizatorem imprezy był A. Janas, a wspomagali go J.Parnak , T. Tatys i T. Stępniak.
Pozytywnie zakręceni
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzeżnie od wielu lat zbierają plastikowe nakrętki, tym samym pomagając osobom w potrzebie. Teraz do grona pozytywnie zakręconych mogą dołączyć wszyscy mieszkańcy, gdyż przed szkołą, tuż przy wjeździe, w miejscu ogólnie dostępnym i w widocznym stanął pojemnik- serce. Jego zakup został sfinansowany z funduszu sołectwa Brzeżno.
Zachęcamy każdego do zbierania nakrętek- wysiłek niewielki, a korzyści przeogromne. Nie tylko można w ten prosty sposób wesprzeć osoby niepełnosprawne, ale także przyczynić się do ochrony środowiska poprzez segregację odpadów.
„Lubimy czytać polskich autorów!”
To hasło tegorocznej jubileuszowej XX edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Kolejny raz przyłączyliśmy się do tej akcji. Czytanie w szkole rozpoczęło się prezentacją wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” w wykonaniu pani Marii Łagutko, kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej. Następnie zapraszane kolejno najmłodsze w szkole dzieci, mogły wysłuchać innych wierszy lub fragmentów książek. Wydarzeniu towarzyszyła wystawka pod hasłem: ”Lubimy czytać polskich autorów” zachęcająca do wypożyczeń. Akcja czytania dzieciom w naszej szkole trwała 3 dni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i naklejki nadesłane przez Fundację CPCD.
Do prezentacji wykorzystane zostały nagrania dostępne na stronie internetowej organizatora Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
D.Ardziejewska
11
Dzień Bociana Białego
Dzisiaj w oddziale przedszkolnym były dzieci-bociany, a to za sprawą ubranek, przebrań, opasek na główkę i cudownych prac plastycznych. Maluchy poznały wiele ciekawostek o tym pięknym ptaku, były na spotkaniu z bocianicą (znajdującą się pod stałą opieką) oraz pod bocianim gniazdem. Był to bardzo aktywny dzień, pełen wrażeń i pozytywnej energii.
kl.0 "b", 0 "a"
"Mamy kota na punkcie mleka"
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b i 0a wzięły udział w programie "Mamy kota na punkcie mleka" i wraz z głównymi jego bohaterami: Kotem Mleczysławem i Mleczną Kitą przekonały się dlaczego warto pić mleko i spożywać przetwory mleczne. Zdobyły wiedzę na temat unikalnej wartości odżywczej mleka oraz jego roli w zachowaniu zdrowia. Była to fajna mleczna przygoda.
Koordynator programu Małgorzata Krawczyk
1
CZEKOLADOWY AUTOBUS - PYSZNA ZABAWA
Dziś (18 maja) pod naszą szkołę przyjechał niesamowity, pachnący czekoladą, jedyny taki autobus w naszym kraju. Dzieci z klas: 0a, 0b i Ia mogły w nim "przenieść się" w magiczny świat czekolady i samodzielnie przygotować pyszne czekoladki. Była również degustacja i czekoladowe upominki, a wszystko w miłej, przecudownej oprawie i atmosferze.
Organizator czekoladowej zabawy Małgorzata Krawczyk
3
Patron
Rocznica nadania szkole imienia Kard. Ignacego Jeża
15 maja mija 12 lat. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji
Na łonie natury
Jak to dawniej bywało i wianuszki się wiązało. Kl.0"b"
12 maja - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Dzieci z kl.0"b" o naszej szkolnej pielęgniarce, pani Krysi Bejm, pamiętały i uściskami obdarowały.
M.K.
ZŁOTA DWUDZIESTKA KSIĄŻEK!
10 maja 2021r. podczas konferencji online Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła wyniki Plebiscytu Złota Dwudziestka, który zorganizowano z okazji 20-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Głosujący czytelnicy oddali prawie 14000 głosów! Spośród 60 tytułów nominowanych do Plebiscytu wybrali 20 ulubionych książek dla dzieci i młodzieży napisanych przez polskich autorów. Oto ZŁOTA DWUDZIESTKA książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” według liczby głosów:
1. Grzegorz Kasdepke – Detektyw Pozytywka
2. Andrzej Maleszka – Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło
3. Wojciech Widłak – Pan Kuleczka
4. Piotr Socha – Pszczoły
5. Renata Piątkowska – Która to Malala?
6. Adam Wajrak – Wielka księga prawdziwych tropicieli
7. Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz – Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach
8. Łukasz Wierzbicki – Dziadek i niedźwiadek
9. Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Florka. Z pamiętnika ryjówki
10. Barbara Kosmowska – Pozłacana rybka
11. ex aequo Michał Rusinek – Wierszyki domowe
12. Grzegorz Kasdepke – Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko
13. Olga Tokarczuk – Zgubiona dusza
14. Barbara Gawryluk – Dżok. Legenda o psiej wierności
15. Joanna Fabicka – Rutka
16. Barbara Kosmowska – Gwiazda z pierwszego piętra
17. Iwona Chmielewska – Pamiętnik Blumki
18. Joanna M. Chmielewska – Niebieska niedźwiedzica
18. ex aequo Tomasz Samojlik – Żubr Pompik. Tropy na śniegu
20. Marcin Kozioł – Tajemnica przeklętej harfy.
Uwaga! - 9 pozycji z wyżej wymienionych (te na czerwono) posiadamy w zbiorach naszej biblioteki! To interesujące i wartościowe książki o ważnych sprawach na każdy wiek. Zapraszam do wypożyczania!
D.Ardziejewska
NASZA OJCZYZNA
"...A ja mieszkam właśnie tu, tutaj tulę się do snu.
Tutaj swoje mam radości i troski..."
Dzieci z kl.0"b"
3
Przedszkolak w sieci
"Bezpieczny internet", to akcja przeprowadzona w oddziale przedszkolnym w grupie 0"a"i 0"b" mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czekają na nie w sieci. W trosce o dobro dzieci apelujemy: RODZICU, UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE!
M.K., A.H.
Święto 3 Maja
Dla uczęszczających obecnie do szkoły najmłodszych uczniów przygotowana została gazetka na temat zbliżającego się święta.
D.A.
2
Archiwum Aktualności